Zaha Hadid Architects i Bureau Cube Partners pobednici konkursa za Muzej Nikole Tesle u Fabrici hartije Milana Vape

Zaha Hadid Architects i Bureau Cube Partners pobednici konkursa za Muzej Nikole Tesle u Fabrici hartije Milana Vape

Prva nagrada na Međunarodnom konkursu za arhitektonsko-urbanističko idejno rešenje novog Muzeja Nikole Tesle u zgradi nekadašnje Fabrike hartije Milana Vape u iznosu od 60.000 evra dodeljena je projektu koji su zajedničkim snagama osmislili britanski arhitektonski studio Zaha Hadid Architects i domaći arhitektonski studio Bureau Cube Partners.

Pobedničko rešenje je, prema mišljenju stručnog žirija, na najoriginalniji i najpromišljeniji način spojilo bogato istorijsko nasleđe srpskog genija Nikole Tesle i arhitekturu starog Beograda sa modernim izgledom prestonice oličenim u Beogradu na vodi.

Renomirani i višestruko nagrađivani britanski studio za arhitekturu i dizajn Zaha Hadid Architects do sada je razvio 950 projekata u 44 zemlje širom sveta, među kojima se posebno izdvajaju MAXXI: Museum of XXI Century Arts u Rimu i Glasgow Riverside Museum of Transport u Glazgovu. Među mnogobrojnim projektima domaćeg arhitektonskog studija Bureau Cube Partners izdvajaju se rekonstrukcija i dogradnja hotela Bristol i rekonstrukcija i dogradnja Palate Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Pobednički arhitektonski koncept muzeja crpi inspiraciju iz Tesline vizije magnetnih polja u kombinaciji sa idejom o bežičnom prenosu električne energije. Sferne površine i krugovi stvaraju upečatljiv ulazni foaje koji vodi posetioce u Veliki atrijum. Izložbene galerije pružaju edukativni uvid u Teslin rad kroz istorijske artefakte, interaktivne prikaze i multimedijalne sadržaje. Stalne postavke na prvom spratu kombinuju tehnologiju i narativ, dok fleksibilna galerija za privremene izložbe omogućava rotirajuće postavke, obezbeđujući jedinstveno iskustvo za posetioce. Najimpresivniji segment muzeja biće “Galerija Teslin električni transformator”, kapaciteta od 12 miliona volti.

Ulaz u Muzej Nikole Tesle, unutrašnjost

Na konkurs je pristiglo 46 prijava iz Srbije i inostranstva. Stručni žiri je nakon evaluacije, tokom koje su naročito vrednovani bogatstvo ideja, visoki standardi dizajna i posvećenost održivosti, dodelio i ostale nagrade. Druga nagrada u iznosu od 40.000 evra dodeljena je radu iza kojeg stoje autori Zoran Šobić, Marko Filipović i Srđan Stojanović. Treća nagrada u iznosu od 20.000 evra pripala je radu koji zajednički potpisuju Vilijam Pul (William Poole), Džim Ričards (Jim Richards), Bendžamin Voker (Benjamin Walker), Ivan Janković, Saša Popović i Milutin Folić.

Stručni žiri je jednoglasnom odlukom dodelio specijalno priznanje u iznosu od 15.000 evra i radu iza kog stoje autori Ščepan Vronski (Szczepan Wronski), Andržej Bulanda (Andrzej Bulanda), Evekina Šelag (Ewekina Szelag), Pavel Volanjin (Pawel Wolanin), Malgoržata Bonovič (Malgorzata Bonowicz), Mateuš Sokolovski (Mateusz Sokolowski), Kristijan Tomčik (Krystian Tomczyk), Jakub Hlebovič (Jakub Hlebowicz), Lukaš Rakovski (Lukasz Rakowski).

Prva fabrika u Srbiji podignuta nakon Prvog svetskog rata 1924. godine i dalje će ostati spomenik kulture pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda, ali će nakon predviđene adaptacije, koju finansira Beograd na vodi, biti prilagođena potrebama muzeja u kom će biti izložena celokupna zaostavština jednog od najvećih umova svih vremena.

Ljudi sede u kafiću u okviru Muzeja Nikole Tesle u Belgrade Waterfront-u

Rezultati se mogu pronaći na zvaničnoj veb-stranici konkursa.

Kontakt
Povratak na vrh